+420 774 535 125
Chci pomoci

Můj příběh

„Jmenuji se Dominik Moravec a narodil jsem se 5.5.2008 jako zdravé dítě. Mám velice rád sport- fotbal, florbal, basketbal, jízdu na kole, jsem milovník počítačových her a jsem velmi společenský. Je mi 12 let a jsem vysoký 165 cm. Těším se, že až se uzdravím, tak mě rodiče přihlásí na basket a jednou budu slavný. To je můj sen. Mám spoustu kamarádů a miluji humor. Společně s rodiči a sestrou bydlím v malé vesničce Těškovice v rodinném domečku. Má starší sestra se jmenuje Klárka, je jí 15 let a každý den za mnou jezdí do nemocnice do Ostravy. Mamka se jmenuje Kateřina a taťka Michal. Mamka je se mnou od rána do večera v nemocnici a taťka za mnou jezdí také každý den po práci.

Byl jsem úplně zdráv až do dne 29.4.2020, kdy se mi během 2 hodin změnil celý život. V poledne jsem byl ještě zdravý kluk a byl jsem s kamarády venku na hřišti. Z ničeho nic mi na lavičce začaly slábnout ruce a bolet záda. Kamarádi hned volali Klárce, která zařídila, aby mě děda odvezl domů . Ráno jsem nesnídal, tak jsem únavu přisuzoval tomu. Pak jsem poobědval a šel jsem si odpočinout. Po probuzení jsem již necítil jednu ruku a zlobily mě i nohy. Klárka společně s babičkou a dědou hned volali mamce a taťkovi do práce, že se se mnou něco děje. Když rodiče dojeli domů, tak mi již začala brnět i druhá ruka. Mamka hned volala rychlou záchrannou službu. Ta nás zavezla do fakultní nemocnice na urgent, kde jsem již necítil ani ruce ani nohy. Měl jsem obrovský strach, co se se mnou děje. Proběhly veškeré vyšetření, které byly dostupné a všechny výsledky mám negativní.  Diagnóza zní idiopatická transverzální myelitida- zánět míchy, který nemá jasnou příčinu.

Lékaři mi hned od počátku nasadili léčbu-plazmaferézy, dále mi byly podány imunoglobuliny- IVIG a také dostávám kortikoidy. Mám za sebou 29 pobytů v hyperbarické komoře, kde jsem s maminkou každý den jezdil sanitou do Městské nemocnice Ostrava na Fifejdy. Po této léčbě mám úspěch v tom, že se mi konečně vrací síla a pohyb do rukou a mám zpět cit téměř v celém těle. Dobře se mi dýchá a celkově se cítím silnější. Mám velkou radost a čekám až se přidají i nohy. Jde o to, že po hyperbaroxii se mi obnovují znovu nervové buňky, které byly utlumeny otokem na míše. V následujících dnech ukončím pobyt v nemocnici a odjedu společně s maminkou  do Hamzové léčebny v Lužích, kde budu mít několika měsíční náročnou rehabilitaci. 

Jen díky nákladné rehabilitací mám šanci se z toho zlého snu dostat zpět do normálního života. Čím více rehabilitací budu mít, tím lépe. Potřebuji také opakované neurorehabilitace, které pojišťovna zatím u mé diagnózy nehradí. Tak mi držte palce a věřte mi: " Já to zvládnu a budu bojovat jako tygr". Proč jako tygr? Protože tygr je mé nejoblíbenější zvíře. 

Nyní již za mě bude psát moje maminka. Moc Vám všem děkuji za pomoc.“

Děkuji všem, kteří dočetli příběh Dominika až sem. Je to pro nás neskutečný šok, kdy se nám ze zdravého dítěte během chvilky stalo ležící těžce nemocné dítě. Láme nám to celé rodině srdce. Z prvních otázek: Proč Domča? Proč se to stalo naší rodině? Co jsme komu udělali? Na tyto otázky již nedostaneme odpověď a musíme jen bojovat!!! Jsme pozitivní a víme, že to společně zvládneme. Moc děkuji všem lékařům, zdravotním sestřičkám a fyzioterapeutům na oddělení OPRIP B ve Fakultní nemocnici, že nás dostali z nejhoršího. Pomáhali jak Domčovi, tak podporovali celou naši rodinu. 

Teď už je to jen na Domčovi a jeho vůli bojovat s touto nemocí. Léčba bude velmi dlouhá a nákladná a bohužel ne vše hradí zdravotní pojišťovna. Společně jsem konzultovala částku, kterou budeme potřebovat na rehabilitace, léčbu a vše co s tím souvísi s fyzioterapeuty, nadacemi a s rodiči s podobným osudem. Přibližná finanční částka je odhadována na více jak 2,5 miliónu korun. Nechci si jako rodič do konce života vyčítat, že byla možnost celkového uzdravení a my na ní nedosáhli, protože jsme byli limitování financemi.

Z toho důvodu jsme založili spolek, který se jmenuje " POSTAVÍME DOMINIKA OPĚT NA NOHY Z.S." Celá naše rodina věří, že se jako celý národ opět semkneme, stejně jako při sportu např. při hokeji, fotbalu, biatlonu či tenisu a budeme opět bojovat společně, tentokrát za mladého 12- ti letého kluka, který má celý život před sebou. Moc Vás všechny prosím – POMOZTE NÁM POSTAVIT DOMINIKA OPĚT NA NOHY.

Moc děkuji.

Maminka Kateřina.